Szanowni Państwo!

POLECAMY INTERNETOWE KURSY AKADEMII CHARAKTERY POŚWIĘCONE DOROSŁYM DZIECIOM ALKOHOLIKÓW

Dzieciństwo w rodzinie z problemem alkoholowym sprawia, że dziecko nie ma dobrych warunków do rozwoju emocjonalnego i w dorosłym życiu może mieć sporo problemów z nawiązywaniem i podtrzymywaniem dobrych relacji z ludźmi. Traumy dzieciństwa będą się odzywać w dorosłej relacji z kimś bliskim i ważnym, ograniczenia wyniesione z przeszłości będą utrudniać harmonijne pożycie w intymnym związku.

Ale z Dorosłym Dzieckiem Alkoholika można budować relacje. Zawsze mamy szansę  zmieniać swoje życie na lepsze. Osoba z syndromem DDA może nauczyć się funkcjonować w normalnych warunkach. Ważne jest jednak, aby dobrze rozumieć problemy, które nam doskwierają w relacji i wziąć odpowiedzialność także za swój udział w konfliktach. Bo w każdej relacji różne zachowania powodują różne reakcje, a te znów kolejne reakcje.

Kurs przygotowała Adriana Klos, psycholożka i psychoterapeutka.

Dzięki kursowi "DDA. By żyć normalnie":

Kurs przygotowała Magdalena Ilnicka - psychoterapeutka, terapeutka rodzinna, specjalistka terapii uzależnień.

OBA KURSY DOSTĘPNE RÓWNIEŻ W PAKIECIE. OSZCZĘDZASZ 14,90 zł.

 

Wydawnictwo Charaktery poleca również książki poświęcone Dorosłym Dzieciom Alkoholików:

1. Gdzie się podziało moje dzieciństwo. O Dorosłych Dzieciach Alkoholików. Część 1

To książka o tym, jak wygląda życie ludzi, którzy zostali pozbawieni bezpiecznego dzieciństwa. (...) Chociaż książka składa się z artykułów napisanych przez różnych autorów, wszystkie teksty łączy jedno przesłanie: zmiana jest możliwa.  A jej początkiem może stać się zdobycie świadomości, jak minione doświadczenia wpływają na naszą teraźniejszość.

 

 - Kim są dorosłe dzieci alkoholików

 - Co się dzieje w rodzinach alkoholików

 - Jakie są typowe problemy dorosłych dzieci alkoholików?

 - Co się dzieje z dzieckiem alkoholika, gdy dorasta?

 - Gdzie i jakiej pomocy szukać powinni dorosłe dzieci alkoholików?

Zasadniczą część książki stanowią teksty Marzenny Kucińskiej o dorosłych dzieciach alkoholików, ale dzięki temu, że uzupełniają je artykuły na temat uzależnień, problem DDA jawi się w szerszym kontekście. Poruszającym komentarzem do każdego rozdziału są opowieści dorosłych dzieci alkoholików, w których jak refren powtarza się zapewnienie: „Nigdy więcej nie dam się skrzywdzić!”. 

 

KSIĄŻKA DO NABYCIA NA WWW.SKLEP.CHARAKTERY.EU

 

2. Gdzie się podziało moje dzieciństwo. O Dorosłych Dzieciach Alkoholików. CZĘŚĆ 2

Według różnych szacunków w Polsce żyje od półtora miliona do nawet trzech milionów Dorosłych Dzieci Alkoholików. To często nasi najbliżsi: żony, mężowie, matki, ojcowie. To przyjaciele, znajomi, koledzy, kuzyni. Na zewnątrz mili, sympatyczni, kochający i pragnący miłości. Wewnątrz skażeni rozległą strefą cienia. 

Ta książka stawia wiele pytań dotyczących DDA. Odpowiadają na nie najlepsi specjaliści od uzależnień i ich terapii. Nie dają złotych rad, nie wypisują recept na wszystko. Służą natomiast pomocą- mądrą i cierpliwą. To książka nie tylko dla DDA- także dla ich bliskich i najbliższych. Bo ich też dotyka syndrom DDA.  

-  Kim są Dorosłe Dzieci Alkoholików?

 - W jaki sposób dorastanie w rodzinach alkoholowych ukształtowało ich dorosłe życie?

 - Jakie są ich emocje, odczucia, doznania, wybory?

 - Dlaczego doświadczają tak silnego wstydu, lęku, smutku?

-  Czy powinny szukać pomocy? A jeśli tak, to gdzie i jakiej?

Książka „Gdzie się podziało moje dzieciństwo część 2” jest zbiorem artykułów różnych autorów, które dotyczą uzależnienia od alkoholu, funkcjonowania rodzin z problemem alkoholowym i destrukcyjnego wpływu picia rodziców na dzieci – również wtedy, gdy stają się one dorosłe. Odczarowuje przekonania dotyczące nieuchronności wystąpienia syndromu DDA u wszystkich osób mających w dzieciństwie uzależnionego rodzica i neguje konieczność szukania przez wszystkie te osoby pomocy psychoterapeutycznej. Jednocześnie wskazuje na problemy wewnątrzpsychiczne i interpersonalne, występujące u części tych osób w dorosłym życiu, oraz opisuje drogi ich przezwyciężania. Publikacja godna polecenia do wnikliwej, analitycznej refleksji.

Krzysztof Brzózka, Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

 

KSIĄŻKA DO NABYCIA NA WWW.SKLEP.CHARAKTERY.EU

 

3. Gdzie się podziało moje dzieciństwo. O Dorosłych Dzieciach Alkoholików- pakiet ( część 1 i 2) - KSIĄŻKI DO NABYCIA NA WWW.SKLEP.CHARAKTERY.EU

4. Czas na wyleczenie. Przewodnik

"Czas na wyleczenie. Przewodnik" -książka zabiera wszystkie dorosłe dzieci alkoholików w niezwykłą podróż w głąb własnego życia, pozwala zrozumieć to, co działo się z nimi w dzieciństwie, i to, co dzieje się z nimi teraz.

A co najważniejsze - pokazuje, że nigdy nie jest za późno na to, aby uwolnić się od koszmarów przeszłości, spędzonej z ciągle pijącym i ciągle groźnym rodzicem. To długi i męczący proces, ale jego ukończenie daje gwarancję spokojnego i pełnego życia.

 

 

 

KSIĄŻKA DO NABYCIA NA WWW.SKLEP.CHARAKTERY.EU

 

5. Czas na wyleczenie. Podręcznik

Czas na wyleczenie. Podręcznik” to wyjątkowa książka, która prowadzi DDA przez poszczególne etapy leczenia. Timmen L. Cermak i Jacques Rutzky dają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim precyzyjnie przemyślany, szczegółowy plan powrotu DDA do zdrowia, rozpisany na 16 etapów.

Mnóstwo ćwiczeń oraz przykładów wziętych z życia pacjentów czyni tę książkę wręcz niezbędną dla wszystkich DDA, które chcą zrozumieć swoje życie i uwolnić się od demonów przeszłości.

 

 

 

KSIĄŻKA DO NABYCIA NA WWW.SKLEP.CHARAKTERY.EU

 

6. Czas na wyleczenie Podręcznik+Przewodnik - Pakiet

KSIĄŻKI DO NABYCIA NA WWW.SKLEP.CHARAKTERY.EU

poniedziałek, 20 luty 2017 12:31

Syndrom DDA – objawy i leczenie

MATERIAŁ PR

Alkoholizm jest chorobą wpływającą nie tylko na chorego, ale całą jego rodzinę – małżonka, rodziców, a w szczególności dzieci. Wychowywane w domu, w którym był problem alkoholowy, często w dorosłym życiu cierpią na tzw. syndrom DDA. Czym jest konkretnie i jak sobie z nim radzić?
 
Czym jest syndrom DDA?

Syndrom DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików, jest zespołem utrwalonych schematów działania, jakie dziecko wynosi z domu, w którym występowała choroba alkoholowa. W zachowaniach oraz przeżywaniu emocji ludzi z DDA można dostrzec wiele wspólnych cech, takich jak m.in.:


    •    niska samoocena; 

    •    trudności w relacjach z osobami, które cieszą się autorytetem (np. szefem w pracy); 

    •    lęk przed zmianami i odrzuceniem; 

    •    nieakceptowanie siebie; 

    •    poczucie osamotnienia; 

    •    ukrywanie emocji; 

    •    niezdolność do spontanicznych zachowań; 

    •    kłopoty ze stworzeniem trwałej przyjaźni i udanego związku; 

    •    przeżywanie silnych leków mimo braku realnych zagrożeń; 

    •    duża potrzeba kontroli innych i siebie; 

    •    bezsenność; 

    •    stany depresyjne, zaburzenia odżywiania, nerwice.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Oprócz objawów psychicznych, występują też fizyczne, takie jak m.in.:    •    omdlenia; 

    •    kołatanie serca; 

    •    zawroty głowy; 

    •    drżenie ciała w sytuacjach zdenerwowania; 

    •    spłycony oddech; 

    •    uczucie duszności; 

    •    suchość w ustach; 

    •    kołatanie serca; 

    •    nadmierna potliwość; 

    •    nieuzasadnione dolegliwości bólowe; 

    •    uderzenia gorąca. 

Jeżeli jeden lub kilka z wymienionych wyżej objawów utrzymuje się przez dłuższy czas i znacznie utrudnia funkcjonowanie w życiu, warto zgłosić się do psychologa lub też odpowiedniej instytucji, która zajmuje się problemem ludzi z DDA. Zapewne konieczna będzie terapia współuzależnienia przeprowadzona przez specjalistę. Wizyta nie wymaga skierowania i w większości przypadków jest darmowa.

Terapia współuzależnienia i inne psychoterapie, czyli jak leczyć syndrom DDA?

Terapia DDA opiera się na przepracowaniu bolesnej przeszłości, aby cieszyć się w pełni teraźniejszym życiem. Psycholog dobierze odpowiedni rodzaj terapii – indywidualnej lub (częściej) grupowej. Pomocnym rozwiązaniem są też spotkania grup samopomocowych DDA, które często działają w ramach NFZ lub przy parafiach. Niekiedy terapię łączy się z farmakologią. W przypadku np. silnych lęków czy stanów depresyjnych, odpowiednio dobrane przez psychiatrę leki pomogą uporać się z najtrudniejszymi momentami podczas psychoterapii. Często osoby z DDA wybierają w dorosłym życiu na swych partnerów życiowych osoby ze skłonnościami do używek, w szczególności alkoholu. W tym przypadku zasadne będzie nie tylko przeprowadzenie terapii współuzależnienia, ale również kompleksowe leczenie alkoholizmu u chorego.

Zarówno leczenie choroby alkoholowej, jak też psychoterapia u DDA są długotrwałymi i często bolesnymi procesami. W ich trakcie należy uzbroić się w cierpliwość i zawsze stosować do wskazówek specjalisty, a z pewnością terapia przyniesie pozytywne efekty.

niedziela, 19 luty 2017 10:22

Skuteczna terapia w trudnych problemach

MATERIAŁ PR

Coraz częściej terapeuci skupiają się na traumach, których ludzie doświadczyli w dzieciństwie. Na nie może mieć wpływ na przykład sytuacja w domu, nieprzyjemne zdarzenie lub też alkoholizm w rodzinie. Takie doświadczenia wpływają na to, jak kształtuje się dorastanie, ale także odbijają się w dalszym życiu. Terapia DDA skoncentrowana jest na pomocy osobom – dorosłym dzieciom alkoholików w radzeniu sobie z problemami szczególnie zauważalnymi na poziomie relacji międzyludzkich. Warto już na początku podkreślić, że nie wszystkim takie wsparcie będzie potrzebne. Zobacz, kiedy warto poszukać pomocy.

środa, 28 czerwiec 2017 15:03

Trudna sztuka oddychania

Dzięki wydawnictwu „Charaktery” polski czytelnik otrzymał dwie fascynujące książki o. Richarda Rohra wydane pod wspólnym tytułem „Oddychając pod wodą”.

Książki dotykają problemu szeroko pojmowanych uzależnień. Wszyscy jesteśmy w jakiś sposób uzależnieni – od alkoholu, narkotyków, innych ludzi, mediów . Problem w tym, abyśmy potrafili zrozumieć, że jesteśmy uzależnieni. Z całą pewnością pomoże w tym lektura „ Oddychając pod wodą”. Mądra, wnikliwa propozycja pracy z Programem Dwunastu Kroków, który może uwolnić każdego od wszelkiego rodzaju uzależnienia.

Rohr wskazuje, że uzależnienie wysysa z nas nasze najgłębsze i prawdziwe tęsknoty, siłę życia, która sprawia, że „pragniemy wody ze strumieni”. Duchowe pragnienie jest napędem, jaki został umieszczony w nas na samym początku. Każdy nałóg niszczy ten napęd.

Autor pokazuje, jak w naszych poszukiwaniach wiary możemy się wzorować na tym programie walki z nałogiem.  Dzięki zasadom w nim zawartych, nie tylko wyzwolić się z nałogu, ale także odkryć współczucie dla siebie i innych. 

Pakiet książek Richarda Rohra, amerykańskiego autora wielu bestsellerowych książek, dostępny znajdziesz tu:

 

http://sklep.charaktery.eu/pakiet-ksiazek-oddychajac-pod-woda-richard-rohr.html

 

piątek, 28 wrzesień 2012 10:59

Po ślubie panie piją więcej, a panowie mniej

piekniMałżeństwo ma znaczący wpływ na ilość wypijanego alkoholu – wynika z badań amerykańskich naukowców.

Corinne Reczek z University of Cincinnati,  Tetyana Pudrovska z Pennsylvania State University, Deborah Carr z Rutgers University i Debra Umberson z University of Texas w Austin przeanalizowały ponad 5 tys. wypełnionych dwukrotnie kwestionariuszy – pierwszy raz w 1993 roku, a drugi 2004. Małżonków i singli pytano m.in. o to, ile alkoholu wypijają w ciągu miesiąca i czy kiedykolwiek mieli problemy z alkoholem.

środa, 22 sierpień 2012 12:55

Przemoc w rodzinie - audycja

nie_wiesz_za_co_dostales_baner70 proc. rodzin z problemem alkoholowym doświadcza przemocy. Każda forma przemocy jest karalna.

Nie wiesz za co dostałeś? - Co warto wiedzieć o przemocy w rodzinie? Cykl rozmów Danuty Starzec.
środa, 01 sierpień 2012 13:02

Powtórka z samotności

Jako dzieci nie mogli liczyć na wsparcie bliskich, czasem byli nawet przez nich krzywdzeni. Jako dorośli nie proszą o pomoc, żyją z przekonaniem, że „nikomu nie można ufać, na nikim polegać”. Dlaczego DDA odtwarzają scenariusz z dzieciństwa? Czy można go zmienić?

 

Każdy człowiek w swoim dorosłym życiu poszukuje okoliczności i relacji, które pasują do schematów wyniesionych z dzieciństwa. Bezwiednie zwracamy uwagę na tych, którzy traktują nas podobnie, jak traktowały nas w dzieciństwie osoby bliskie. Staramy się zbliżyć do takich osób albo wręcz przeciwnie – unikamy kontaktu z nimi. Wzorzec z przeszłości staje się punktem orientacyjnym, wobec którego trudno przejść obojętnie. Strategie, które okazały się skuteczne, gdy byliśmy mali, z zadziwiającą mocą powracają w różnych momentach życia – zwłaszcza wtedy, gdy znajdujemy się pod presją lub odczuwamy bezradność.

prowadze.nie_pijeAnaliza statystyk policyjnych i wyniki badania przygotowanego przez Instytut Homo Homini w ramach kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.” wskazują, że jedną z głównych przyczyn jazdy samochodem po spożyciu alkoholu, jest brak asertywności kierowców i współpasażerów podróży – nieumiejętność odmawiania i mówienia „nie”.

Na stronie organizatora kampanii www.pijrozwaznie.pl znaleźć można specjalne, bezpłatne szkolenie z asertywności.
Eksperci kampanii – dr Ewa Tokarczyk, specjalista psychologii transportu z Instytutu Transportu Samochodowego i prof. Iwona Wawer, chemik z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – przypominają:
poniedziałek, 16 lipiec 2012 12:33

Pozory mylą, dowód nie – kampania społeczna

pozory_myla_dowodW połowie lipca rozpocznie się kolejna edycja kampanii „Pozory mylą, dowód nie”. Jest to akcja Komendy Głównej Policji i Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie, prowadzona od 2009 r. Jej celem jest ograniczenie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim oraz przeciwdziałanie spożyciu alkoholu w tej grupie wiekowej.

W ramach tegorocznej kampanii „tajemniczy klienci” z TNS OBOP sprawdzili zachowanie sprzedawców wobec sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. 68 proc. sprzedawców w 300 przebadanych punktach sprzedało alkohol osobie wyglądającej na nieletnią. Tylko co trzeci sprzedawca poprosił o okazanie dowodu osobistego (37 proc). Druga fala badań zostanie przeprowadzona jesienią, po zakończeniu tegorocznej edycji kampanii.
Strona 1 z 14