środa, 24 luty 2016 14:57

Dobry psycholog w Poznaniu

Rate this item
(0 votes)


Jesteś z Poznania? Poszukujesz oferty psychologa, skierowanej specjalnie dla Ciebie? Doświadczasz trudnych emocji, masz wątpliwości, z którymi ciężko Ci sobie poradzić? A może chcesz wykorzystać swoje możliwości i sięgnąć po rozwój? Badania pokazują, iż pomoc psychologa może zwiększyć efektywność podejmowanych przez nas działań nawet o 180%.

piątek, 28 wrzesień 2012 10:59

Po ślubie panie piją więcej, a panowie mniej

Rate this item
(0 votes)
piekniMałżeństwo ma znaczący wpływ na ilość wypijanego alkoholu – wynika z badań amerykańskich naukowców.

Corinne Reczek z University of Cincinnati,  Tetyana Pudrovska z Pennsylvania State University, Deborah Carr z Rutgers University i Debra Umberson z University of Texas w Austin przeanalizowały ponad 5 tys. wypełnionych dwukrotnie kwestionariuszy – pierwszy raz w 1993 roku, a drugi 2004. Małżonków i singli pytano m.in. o to, ile alkoholu wypijają w ciągu miesiąca i czy kiedykolwiek mieli problemy z alkoholem.
czwartek, 30 sierpień 2012 13:44

Wstyd jak druga skóra

Rate this item
(0 votes)
Dzieci alkoholików przez całe życie noszą w sobie wspomnienia bolesnych doświadczeń z dzieciństwa. Wstyd przylgnął do nich jak druga skóra. Jak się od niego uwolnić?

 

Magda się wstydzi. Tego, że ma piegi i rude włosy, tego, że wychowała się na wsi, a przede wszystkim tego, że pochodzi z rodziny z problemem alkoholowym. Wstyd towarzyszy jej od wczesnego dzieciństwa. Wstydziła się przed panią w przedszkolu i przed dziećmi, kiedy przychodził po nią pijany ojciec. Biegła do niego szybko, w nadziei, że nikt nie zdąży się zorientować. Nie zawsze się to udawało i wtedy dzieci śmiały się z dziwnego zachowania jej taty, a Magda płakała z bezsilności i upokorzenia. Nadal wstydzi się siebie i ukrywa przed innymi swoją historię. Nie jest w stanie powiedzieć o swoim ojcu i swoim dzieciństwie nawet partnerowi, bo obawia się, że gdyby dowiedział się prawdy, to natychmiast by ją porzucił. Czuje się bezwartościowa, okaleczona przez swoją przeszłość. Czy już nigdy nie stanie na nogi, nie poczuje swojej siły?

środa, 22 sierpień 2012 12:55

Przemoc w rodzinie - audycja

Rate this item
(0 votes)
nie_wiesz_za_co_dostales_baner70 proc. rodzin z problemem alkoholowym doświadcza przemocy. Każda forma przemocy jest karalna.

Nie wiesz za co dostałeś? - Co warto wiedzieć o przemocy w rodzinie? Cykl rozmów Danuty Starzec.
środa, 01 sierpień 2012 13:02

Powtórka z samotności

Rate this item
(1 Vote)
Jako dzieci nie mogli liczyć na wsparcie bliskich, czasem byli nawet przez nich krzywdzeni. Jako dorośli nie proszą o pomoc, żyją z przekonaniem, że „nikomu nie można ufać, na nikim polegać”. Dlaczego DDA odtwarzają scenariusz z dzieciństwa? Czy można go zmienić?

 

Każdy człowiek w swoim dorosłym życiu poszukuje okoliczności i relacji, które pasują do schematów wyniesionych z dzieciństwa. Bezwiednie zwracamy uwagę na tych, którzy traktują nas podobnie, jak traktowały nas w dzieciństwie osoby bliskie. Staramy się zbliżyć do takich osób albo wręcz przeciwnie – unikamy kontaktu z nimi. Wzorzec z przeszłości staje się punktem orientacyjnym, wobec którego trudno przejść obojętnie. Strategie, które okazały się skuteczne, gdy byliśmy mali, z zadziwiającą mocą powracają w różnych momentach życia – zwłaszcza wtedy, gdy znajdujemy się pod presją lub odczuwamy bezradność.

Rate this item
(0 votes)
prowadze.nie_pijeAnaliza statystyk policyjnych i wyniki badania przygotowanego przez Instytut Homo Homini w ramach kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.” wskazują, że jedną z głównych przyczyn jazdy samochodem po spożyciu alkoholu, jest brak asertywności kierowców i współpasażerów podróży – nieumiejętność odmawiania i mówienia „nie”.

Na stronie organizatora kampanii www.pijrozwaznie.pl znaleźć można specjalne, bezpłatne szkolenie z asertywności.
Eksperci kampanii – dr Ewa Tokarczyk, specjalista psychologii transportu z Instytutu Transportu Samochodowego i prof. Iwona Wawer, chemik z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – przypominają:
poniedziałek, 16 lipiec 2012 12:33

Pozory mylą, dowód nie – kampania społeczna

Rate this item
(0 votes)
pozory_myla_dowodW połowie lipca rozpocznie się kolejna edycja kampanii „Pozory mylą, dowód nie”. Jest to akcja Komendy Głównej Policji i Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie, prowadzona od 2009 r. Jej celem jest ograniczenie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim oraz przeciwdziałanie spożyciu alkoholu w tej grupie wiekowej.

W ramach tegorocznej kampanii „tajemniczy klienci” z TNS OBOP sprawdzili zachowanie sprzedawców wobec sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. 68 proc. sprzedawców w 300 przebadanych punktach sprzedało alkohol osobie wyglądającej na nieletnią. Tylko co trzeci sprzedawca poprosił o okazanie dowodu osobistego (37 proc). Druga fala badań zostanie przeprowadzona jesienią, po zakończeniu tegorocznej edycji kampanii.
czwartek, 16 sierpień 2012 11:53

Picie albo życie - cykl audycji w Radiu Opole

Rate this item
(0 votes)

 

picie_albo_zycie_

wtorek, 26 czerwiec 2012 09:24

DROGA DO OJCA

Rate this item
(0 votes)
droga_do_ojca_LOGOOjcowie i synowie, córki i ojcowie - oba tematy wzbudziły ogromne zainteresowanie Czytelników. Otrzymaliśmy wzruszające listy i świadectwa tęsknoty za bliskością, obecnością ojca w naszym życiu. Poszukajmy wspólnie DROGI DO OJCA.

Trudno Ci znaleźć wspólny język z własnym ojcem – tyle chciałabyś/chciałbyś mu powiedzieć, ale gdy nadarza się okazja... milczycie albo kłócicie się? Chciałbyś stanąć z nim twarzą w twarz, ale od dawna nie masz już z nim żadnego kontaktu fizycznego? Wyjechał gdzieś daleko lub umarł, a Ty zostałeś/zostałaś z tyloma pytaniami...  Nie potrafisz zdobyć się na rozmowę z synem/córką – słowa grzęzną Ci w gardle, a tyle chciałbyś mu/jej powiedzieć. Tęsknisz za wspólnymi chwilami z przeszłości, martwisz się, że już nie uda wam się być ze sobą blisko.
poniedziałek, 11 czerwiec 2012 10:03

Drugi list

Rate this item
(0 votes)

Oto drugi list Karioki.


Czytając poniższe słowa pamiętajcie, że pisałam je dokładnie 15 grudnia 2004 roku jako dorosła kobieta, która - w ramach jednego z zadań na grupie terapeutycznej dla Dorosłych Dzieci Alkoholików - wraca do swojego dzieciństwa i oczami małej dziewczynki opisuje własne emocje z tamtego okresu...

 

Kiedy byłam małą dziewczynką nie mogłam pozbyć się wrażenia, że mnie adoptowałaś i że nie jestem Twoją córką. Gorączkowo przeglądałam zawartość wszystkich szuflad i szafek w poszukiwaniu jakichś dowodów na to, że ktoś inny mnie urodził, a Ty tylko wzięłaś mnie z domu dziecka. Nie czułam, że jesteś moją prawdziwą Mamą. Nie czułam, że mnie kochasz. Wręcz przeciwnie – wyczuwałam od Ciebie zniecierpliwienie, złość, nienawiść, zazdrość. Nie rozumiałam dlaczego tak było. Byłam za mała, żeby to zrozumieć.

 

Nie wiedziałam dlaczego nie dawałaś mi ciepła, poczucia bezpieczeństwa, czułości, wsparcia. Nie wiedziałam dlaczego mnie nie chwaliłaś; dlaczego nie mówiłaś, że jesteś ze mnie dumna; dlaczego nie okazywałaś mi swojej radości tylko dlatego, że jestem. Przecież byłam Twoją córką.