Przed 40 laty w Stanach Zjednoczonych pojawił się ruch osób, które odkryły wiele wspólnego w swoim życiu. Te wspólne cechy wiązały się nie tyle z tym, jacy byli, a bardziej z ich rodzinami pochodzenia. Źródłem wielu cech dorosłych dzieci alkoholików (DDA) są doświadczenia związane z wychowywaniem się w specyficznym systemie, jakim jest rodzina z problemem alkoholowym.

cena: 0.59 pln

Czytaj z Webnalist.com

Rate this item
(1 Vote)

Określenie „syndrom DDA” sugeruje, że jeżeli ktoś jest dorosłym dzieckiem alkoholika, to występuje u niego określony zbiór specyficznych cech lub zaburzeń emocjonalnych. Ta sugestia jest nieprawdziwa.

 

DDA to nie jest nazwa zaburzenia, tylko stwierdzenie faktu, że ktoś w dzieciństwie wychowywał się w rodzinie, której życie było zaburzone przez patologiczne picie rodzica lub innych opiekunów.  Obserwacje kliniczne profesjonalnych psychoterapeutów oraz solidne badania naukowe pokazują, że wiele zjawisk zaliczanych do syndromu DDA u wielu DDA nie występuje, natomiast zjawiska te nieraz występują u osób, które nie wychowały się w rodzinie alkoholowej.

Rate this item
(0 votes)

Książka „Gdzie się podziało moje dzieciństwo część 2” jest zbiorem artykułów różnych autorów, które dotyczą uzależnienia od alkoholu, funkcjonowania rodzin z problemem alkoholowym i destrukcyjnego wpływu picia rodziców na dzieci – również wtedy, gdy stają się one dorosłe. Odczarowuje przekonania dotyczące nieuchronności wystąpienia syndromu DDA u wszystkich osób mających w dzieciństwie uzależnionego rodzica i neguje konieczność szukania przez wszystkie te osoby pomocy psychoterapeutycznej. Jednocześnie wskazuje na problemy wewnątrzpsychiczne i interpersonalne, występujące u części tych osób w dorosłym życiu, oraz opisuje drogi ich przezwyciężania. Publikacja godna polecenia do wnikliwej, analitycznej refleksji."

Krzysztof Brzózka
Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

 

Fragment książki:

W placówkach leczenia alkoholików spotykamy dziś coraz rzadziej „czystych” alkoholików. U wielu rozpoznajemy jednoczesne lub zamienne współwystępowanie innych nałogowych sposobów regulowania emocji. To oczywiście utrudnia późniejsze zdrowienie, bo pod maską sposobów zaradczych na jedno uzależnienie łatwo skrywają się inne uzależnione zachowania. Mecenas, lat 43, przestał pić po terapii w Instytucie. Dwa lata później szukał znów pomocy, tym razem z powodu przetrwonienia nie swoich pieniędzy na gry hazardowe i wiszącej nad nim groźby prokuratorskiej. Inna pacjentka Instytutu, Zuzanna, lat 32, nie pije już kilka lat, ale chodzi do psychologa z powodu nękających ją nadal napadów żarłoczności, zakupowych maratonów w centrach handlowych i notorycznego zakochiwania się w agresywnych facetach.

niedziela, 08 grudzień 2013 12:53

Jak efektywnie zaplanować dzień?

Rate this item
(0 votes)

Istnieje wiele systemów i technik planowania działań w biznesie i sprzedaży, jak i wyznaczania celów. Większość z nich ma tą cechę, że ustala bardzo odległy horyzont czasowy- 5 lat, rok, kilka miesięcy. Do tego czasu wiele może się wydarzyć-może wejść nowe oprogramowanie, które sprawi że trzeba będzie zmienić branżę lub rodzaj świadczonych usług, lub pojawią się perspektywy o wiele skuteczniejszego niż dotychczas modelu biznesowego.

Dlatego równie ważne co daleko terminowe cele, są techniki krótkoterminowego planowania czasu. Z początku wydawało mi się, że mało kto ma z tym problem, ale później dowiedziałem się że istnieją szkolenia i książki związane z GTD (skrót od getting things done-czyli sprawianiu, że nasze plany się realizują, dosłownie „osiąganie rzeczy do zrobienia”). Plan roczny bez codziennego korygowania i planów dziennych lub tygodniowych jest jak wielki pałac zbudowany ze zmurszałych cegieł- nigdy nie będzie solidny.

 

Rate this item
(0 votes)

reklamaZapewnienie bezpieczeństwa żywności to kwestia ważna dla wszystkich firm działających w sektorze spożywczym. Jakość oferowanych produktów spożywczych, a także sposób ich przechowywania i transportu mają wpływ przede wszystkim na zdrowie konsumentów. Dlatego tak ważne jest, aby nie budziła zastrzeżeń i na wszystkich etapach produkcji odbywała się w zgodzie z przyjętymi standardami.

 

Coraz częściej firmy decydują się na wprowadzanie Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności, bowiem stanowią one atut nie tylko we współpracy z krajowymi i zagranicznymi klientami, ale również pozwalają przedsiębiorstwom zoptymalizować najważniejsze procesy biznesowe a także metody zarządzania. Dzięki temu, że poszczególne systemy jasno określą procedury działania, pracownicy znają zakres swoich zadań i wiedzą jak rozwiązywać napotykane problemy.

Rate this item
(0 votes)

laboratorium Część myszy, jeśli stworzy im się taką możliwość, pije alkohol częściej niż pozostałe - wykazali naukowcy z zespołu dr hab. Katarzyny Radwańskiej z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie . Badając mysie mózgi chcą odnaleźć procesy powodujące, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na uzależnienie, a inni mniej.

 

Naukowcy przez 95 dni prowadzili eksperyment, w którym badali skłonność myszy do sięgania po alkohol. Okazało się, że myszy bardzo chętnie piją alkohol, trudno natomiast powiedzieć, czy mogą być od niego uzależnione. W sprawdzeniu tego naukowcom pomogły specjalne klatki, w których przez 95 dni trwania eksperymentu, myszom podawano do picia wodę lub alkohol. Butelki z napojami umieszczono w rogach klatki, a każdą mysz oznaczono. W efekcie naukowcy dokładnie wiedzieli, która mysz jest w danym rogu klatki, ile alkoholu, a ile wody wypiła. Mogli też włączyć drzwi, które zamykały dostęp do alkoholu i sprawdzać, czy mysz stara się o dostęp do niego.

piątek, 06 grudzień 2013 09:29

Religijność DDA

Rate this item
(0 votes)
564343_59551546Jakie znaczenie ma religia w zdrowieniu dorosłych dzieci alkoholików i radzeniu sobie przez nie z trudnościami życiowymi - sprawdziła dr Hanna Dominika Krupińska w ramach pracy doktorskiej ” pod kierunkiem ks. prof. Łukasza Kamykowskiego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce uzależnionych od alkoholu jest od 700 do 900 tys. osób, a liczbę dorosłych dzieci alkoholików Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje na 1,5 mln. Ponieważ około 90 proc. obywateli kraju de-klaruje wyznanie katolickie, można założyć, że wiernych tego Kościoła, będących dorosłymi dziećmi alkoholików jest w Polsce 1–1,2 mln. Dr Hanna Dominika Krupińska sprawdziła, w jaki sposób Kościół katolicki może wspierać zdrowie psychoemocjonalne i duchowe tych osób.
środa, 27 listopad 2013 09:51

Alkohol na stres?

Rate this item
(1 Vote)
69-365-gravity-is-out-of-order_lPicie alkoholu może być atrakcyjnym sposobem regulacji emocji w stresujących sytuacjach towarzyskich – wynika z badań pod kierunkiem prof. Ewy Trzebińskiej z SWPS.


Joanna Jurczak z SWPS w Warszawie poprosiła 80 młodych osób, by w ramach badania opisały trudną sytuację i sposób poradzenia sobie z nią. Badane dokonywali wyboru spośród trzech sposobów zwalczenia stresu w opisanej przez siebie sytuacji. Dysponowali: wyobrażeniem, że sięgają po alkohol, zmianą myślenia na pozytywne i bardziej praktyczne lub próbą zajęcia się czymś, co pozwoli odwrócić uwagę od problemu. Następnie porównywali efektywność tych trzech najbardziej dostępnych i najczęściej stosowanych przez ludzi sposobów pomagania sobie w sytuacjach stresujących pod względem tego, na ile umożliwiają one chwilową, korzystną zmianę własnej tożsamości.
wtorek, 12 listopad 2013 09:21

Polacy piją dla relaksu i w towarzystwie

Rate this item
(0 votes)
alkohol_Polacy

Alkohol jest przede wszystkim dodatkiem do spotkań w gronie rodziny czy przyjaciół - wynika z badania „Spożycie alkoholu w Polsce w 2012 r.” TNS Polska.


Według raportu po alkohol częściej sięgają mężczyźni  (88 proc.) niż kobiety (80 proc.). Co szósty Polak w ogóle nie pije alkoholu, a odsetek abstynentów rośnie wraz z wiekiem. Wśród osób lepiej wykształconych jest więcej pijących niż wśród osób z wykształceniem średnim, zawodowym czy podstawowym.
poniedziałek, 30 wrzesień 2013 08:34

Po alkoholu z pewnością się nie wyśpisz!

Rate this item
(0 votes)
sen_po_alkoholuNiemieccy naukowcy ostrzegają, że po alkoholu może i łatwiej zasnąć, jednak całkowity czas snu w rzeczywistości ulega skróceniu, a przez to jesteśmy bardziej niewyspani.

– Choć alkohol ułatwia i przyspiesza zasypianie, to w drugiej połowie nocy ujawniają się negatywne konsekwencje spożywania alkoholu –  mówi prof. Thomas Pollmächer z Deutschen Gesellschaft für Psychiatrie und Psychotherapie, Psychosomatik und Nervenheilkunde (DGPPN) w Berlinie. – Podczas snu doświadczamy krótkotrwałych przebudzeń, które po spożyciu alkoholu przed snem pojawiają się w większej ilości, przez co rzeczywista długość snu zostaje skrócona, szczególnie faza snu REM – wyjaśnia naukowiec.