Print this page
czwartek, 02 grudzień 2010 12:41

Alkohol przyspiesza starzenie i zwiększa ryzyko raka

Włoscy naukowcy ostrzegają przed piciem alkoholu.

Picie alkoholu przyspiesza skracanie końcówek chromosomów czyli telomerów i tym samym zwiększa ryzyko raka - wynika z badań włoskich naukowców których wyniki zostały zaprezentowane podczas tegorocznego spotkania Amerykańskiego Związku Badań nad Rakiem. Andrea Baccarelli, autor eksperymentu wraz z kolegami badał DNA 59 osób nałogowo pijących alkohol i 197 osób pijących alkohol w różnych ilościach w zależności od sytuacji. Uczestnicy obydwu grup byli dobrani pod względem wieku, zwyczajów żywieniowych, aktywności fizycznej, poziomu stresu wywoływanego pracą i warunków środowiskowych.

Okazało się, że długość telomerów jest znacząco obniżona u ludzi pijących duże ilości alkoholu - w porównaniu z osobami niepijącymi, alkoholicy mają telomery prawie o połowę krótsze.

Telomery to ochronne sekwencje DNA na końcach chromosomów. Są bardzo ważne dla genetycznej stabilności komórek. Skracają się wraz z każdym podziałem komórki, co wpływa na proces starzenia całego organizmu.
Jak podkreślają naukowcy różnica w długości telomerów u osób pijących jest bardzo wyraźna, co dowodzi jak silny wpływ na nasz organizm ma alkohol i tłumaczy zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów u alkoholików.