Print this page
wtorek, 30 listopad 2010 14:37

Alkohol trwale uszkadza mózg

Regularnie pity alkohol upośledza kreatywność i wyobraźnię. Uszkodzenia partii mózgu odpowiadających za rozwój tych zdolności dostrzegalne są w badaniu tomograficznym już u dwudziestolatków – alarmuje amerykańska badaczka.

Josephine Wilson z Wittenberg University w USA badała wpływ alkoholu na rozwój intelektualny młodych ludzi. W eksperymencie przebadała 20 mężczyzn w wieku 21-24 lata. Połowa z badanych przyznała się, że pije nie mniej niż 25 drinków alkoholowych tygodniowo, a swą przygodę z alkoholem zaczęli jako 15-16-latkowie. Druga połowa badanych stroniła od alkoholu.

Przed przystąpieniem do testów uczestnicy musieli zachować 24-godzinną abstynencję. Dr Wilson pobrała od nich próbki krwi (sprawdzając m.in. czy nie są pod wpływem leków psychotropowych) i przebadała, sprawdzając ogólny stan zdrowia. Następnie ich mózgi przeskanowano tomografem komputerowym.

Tak wszechstronnie zbadani mężczyźni dostali do uzupełnienia test na czytanie, pisanie oraz test sprawdzający ich koncentrację i pamięć roboczą. Dodatkowo sprawdzono ich cechy motoryczne, m.in.: siłę uścisku, wytrzymałość, zwinność. Testy powtórzono następnego dnia.

Wyniki samych testów nie wykazały znaczących różnic między abstynentami i nadużywającymi alkoholu. Różnice ujawniły się jednak w badaniu tomograficznym. Okazało się, że mózgi mężczyzn nadużywających alkoholu mają trwałe uszkodzenia w obszarach odpowiedzialnych za rozwój cech motorycznych, kreatywność, wyobraźnię i sądzenie. Uszkodzenia takie są charakterystyczne dla osób nałogowo nadużywających alkoholu.