wtorek, 30 listopad 2010 12:26

Alkohol zwiększa ryzyko raka

Co trzydzieste zachorowanie na nowotwór na świecie powstaje w wyniku długotrwałego spożywania alkoholu.

Niemieckie Centrum Uzależnień w Hamm (Deutsche Hauptstelle für Suchtfragen, DHS) ostrzega przed nadużywaniem piwa, wina lub wódki. Każdy obywatel Niemiec wypija przeciętnie 10 litrów czystego alkoholu rocznie. Niemcy zajmują tym samym 5. miejsce na świecie, jeśli chodzi o konsumpcję alkoholu. Około 3,3 mln naszych zachodnich sąsiadów jest uzależnionych od alkoholu lub go nadużywa. – Kultura picia alkoholu jest naszym narodowym nieszczęściem – mówi Raphael Gaßmann, szef DHS. Eksperci szacują, że wystarczającą ilością byłoby 3 litry czystego alkoholu na rok. – Długotrwała konsumpcja alkoholu przyczynia się rocznie do 3,6 proc. zachorowań na raka na całym świecie – mówi Helmut K. Seitz, dyrektor medyczny Szpitala Salem w Heidelbergu.
Osoby pijące dziennie 50 gram czystego alkoholu, co odpowiada około 0,5 l wina, są dwa do trzech razy bardziej zagrożeni nowotworem jamy ustnej, gardła i przełyku. Przy spożyciu ponad 80 gram czystego alkoholu dziennie ryzyko zachorowania na raka przełyku wzrasta 18-krotnie. Jeśli połączymy to z paleniem papierosów, ryzyko choroby nowotworowej wzrasta aż o 44 proc.!
Eksperci określili dzienne dopuszczalne spożycie alkoholu na 0,3 l piwa lub 0,15 l wina lub szampana – jednak nie dłużej niż przez pięć dni w tygodniu. W przypadku mężczyzn te wartości ulegają podwojeniu.
 – Szczególną ostrożność przy spożyciu alkoholu powinni zachować alergicy, ponieważ zaostrza on symptomy alergii i dolegliwości z nią związane – twierdzi Sonja Lämmel z Niemieckiego Związku Chorych na Alergię i Astmę w Mönchengladbach. Generalnie po spożyciu alkoholu wzrasta przepuszczalność błony śluzowej na alergeny, które łatwiej przedostają się do krwi. Nadto alkohol zawiera histaminę, która wywołuje często reakcje alergiczne, a w wyniku spożycia alkoholu podnosi się jej poziom w organizmie. Alergicy powinni być ostrożni zwłaszcza podczas picia czerwonego wina, ponieważ zawiera ono najwięcej histaminy w porównaniu do piwa, szampana czy białego wina.

Żródło: www.welt.de