×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 62
środa, 24 listopad 2010 10:00

DDA, czyli historia osobista

Zrozumienie, że ojciec był alkoholikiem, i pogodzenie się z tym pomogło mi ujrzeć w nowym świetle wiele bolesnych przeżyć. Przełamanie zaprzeczania alkoholizmowi rodziców pomaga DDA trafniej interpretować własne doświadczenia z dzieciństwa – przekonuje Timmen L. Cermak.

środa, 24 listopad 2010 09:33

Gdy partner jest DDA

„Mój mąż jest DDA. Co robić?”– to tytuł rozmowa Doroty Frontczak z prof. Jerzym Mellibrudą, psychologiem i terapeutą specjalizującym się w problematyce uzależnień. Profesor zapytany, jak rozpoznać, czy partner jest dorosłym dzieckiem alkoholika, odpowiada:

„– A dlaczego miałaby pani to rozpoznawać?

– Żeby zrozumieć, skąd się biorą problemy w naszym związku. I znaleźć sposób, żeby sobie z nimi poradzić.

wtorek, 23 listopad 2010 14:55

„Gazeta Wyborcza” o DDA

Od poniedziałku, 22 listopada, „Gazeta Wyborcza” prowadzi na swoich łamach cykl „Dorosłe dzieci”. Cykl jest elementem nowej akcji społecznej „GW”, poświęconej dorosłym dzieciom alkoholików. Do końca tygodnia dziennik będzie publikował rozmowy z dorosłymi dziećmi alkoholików, ich rodzicami, ze specjalistami zajmującymi się problematyką DDA. „Gazeta” uruchomiła też stronę internetową, poświęcona prowadzonej akcji: http://wyborcza.pl/dorosledzieci. Zapowiada również rozpoczęcie programu „DDA – Jak skutecznie pomagać?". Jego celem ma być „zwiększenie dostępności bezpłatnej profesjonalnej psychoterapii dla dorosłych dzieci alkoholików”.
Magazyn psychologiczny „Charaktery” jest partnerem  cyklu „Dorosłe dzieci”.

wtorek, 23 listopad 2010 12:31

Wygrać z samotnością

listyikonka______________W maju skończę 28 lat, a nadal jestem osobą samotną. Nie mam przyjaciół ani partnera, choć tak bardzo tego pragnę. Dlaczego tak się dzieje i jak pomóc sobie samej, by to zmienić? Samej, bo nie mam możliwości poproszenia o pomoc, gdyż w moim mieście nie ma terapii dla DDA. Staram się zyskać przyjaciół, ale nic z tego nie wychodzi, mimo że wszyscy uważają mnie za miłą i sympatyczną osobę, ciągle uśmiechniętą. Wiele osób mnie lubi, postrzega jako wesołą, miłą i otwartą, a mimo to nie ma takich, którym by naprawdę na moim towarzystwie zależało. (...) Nie wiem co zrobić, by zyskać grono przyjaciół.

Książkę „Czas na wyleczenie” napisałem, aby pomóc ludziom zrozumieć rozmaite konsekwencje dorastania w rodzinie alkoholowej; chciałem, żeby przestali się zajmować ranami przeszłości, a skupili na tym, co muszą zrobić dziś, by wyzdrowieć. To ważne, żeby w pełni zaakceptować ból i żal spowodowane chorobą rodziców; ważniejsze jednak, żeby dostrzec, jak bardzo wciąż nas ograniczają życiowe strategie, które w młodości wykorzystywaliśmy do przetrwania w rodzinie alkoholowej. Nie wolno w nieskończoność roztrząsać problemów, trzeba iść do przodu i szukać rozwiązań.

wtorek, 23 listopad 2010 11:17

Sprawdź sam siebie!

Zajrzyjcie do zakładki TESTY! Publikujemy w niej narzędzia do autodiagnozy, które pozwolą wam dokładniej przyjrzeć się problemom, z jakimi się borykacie. Może dzięki nim dostrzeżecie coś, na co do tej pory nie zwracaliście uwagi? Może uświadomią wam powagę spraw, które do tej pory lekceważyliście? Pamiętajcie jednak o jednej, niezwykle ważnej rzeczy: żaden z tych kwestionariuszy nie może posłużyć jako narzędzie do specjalistycznej diagnozy! To tylko rodzaj zabawy, zachęty do zastanowienia się nad sobą. Nie traktujcie uzyskanych wyników jako wyroczni!
wtorek, 23 listopad 2010 09:46

„Czas na wyleczenie” - ćwiczenia

Poniższe ćwiczenia pochodzą z wydanej przez Wydawnictwo Charaktery znakomitej książki poświęconej dorosłym dzieciom alkoholików: „Czas na wyleczenie. Podręcznik” Timmena Cermaka i Jacquesa Rutzkyego (wydawnictwo przygotowało też „Czas na wyleczenie. Przewodnik” Timmena Cermaka). Są interesującym narzędziem do próby autodiagnozy.

Cechy DDA
Uważnie przeczytajcie poniższe listy cech i zaznaczcie te zdania, z którymi choć trochę się identyfikujecie.

Strach przed utratą kontroli
  • Dbam o to, żeby nie być zbyt emocjonalnym.
  • Lubię porządek.
  • Czuję strach, gdy nie panuję nad różnymi sprawami.
  • Czułbym się znacznie lepiej, gdybym miał więcej władzy.
  • W mojej rodzinie ciągle ktoś był poza kontrolą.
  • W mojej rodzinie dochodziło do fizycznej przemocy.
  • W mojej rodzinie chaos wybuchał w jednej chwili.
wtorek, 23 listopad 2010 09:40

Diagnoza uzależnienia

Wiele zachowań, które sprawiają przyjemność, może uzyskać cechy uzależnienia. Trudno jest dokładnie określić TEN moment, ale można w przybliżeniu zbadać, jaki jest stopień zagrożenia uzależnieniem.

Kwestionariusz Kontroli Zachowań
Wybierz takie zachowanie, o którym wiesz, że trudno jest (byłoby) Ci się od niego powstrzymać, mimo iż są ku temu powody. Nazwij to zachowanie.

wtorek, 23 listopad 2010 09:40

Kwestionariusz KLATKA

Najkrótszym kwestionariuszem diagnostycznym uzależnienia od alkoholu jest kwestionariusz KLATKA. Odpowiedz sam sobie:
Strona 12 z 14