poniedziałek, 20 luty 2017 12:31

Syndrom DDA – objawy i leczenie

MATERIAŁ PR

Alkoholizm jest chorobą wpływającą nie tylko na chorego, ale całą jego rodzinę – małżonka, rodziców, a w szczególności dzieci. Wychowywane w domu, w którym był problem alkoholowy, często w dorosłym życiu cierpią na tzw. syndrom DDA. Czym jest konkretnie i jak sobie z nim radzić?
 
Czym jest syndrom DDA?

Syndrom DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików, jest zespołem utrwalonych schematów działania, jakie dziecko wynosi z domu, w którym występowała choroba alkoholowa. W zachowaniach oraz przeżywaniu emocji ludzi z DDA można dostrzec wiele wspólnych cech, takich jak m.in.:


    •    niska samoocena; 

    •    trudności w relacjach z osobami, które cieszą się autorytetem (np. szefem w pracy); 

    •    lęk przed zmianami i odrzuceniem; 

    •    nieakceptowanie siebie; 

    •    poczucie osamotnienia; 

    •    ukrywanie emocji; 

    •    niezdolność do spontanicznych zachowań; 

    •    kłopoty ze stworzeniem trwałej przyjaźni i udanego związku; 

    •    przeżywanie silnych leków mimo braku realnych zagrożeń; 

    •    duża potrzeba kontroli innych i siebie; 

    •    bezsenność; 

    •    stany depresyjne, zaburzenia odżywiania, nerwice.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Oprócz objawów psychicznych, występują też fizyczne, takie jak m.in.:    •    omdlenia; 

    •    kołatanie serca; 

    •    zawroty głowy; 

    •    drżenie ciała w sytuacjach zdenerwowania; 

    •    spłycony oddech; 

    •    uczucie duszności; 

    •    suchość w ustach; 

    •    kołatanie serca; 

    •    nadmierna potliwość; 

    •    nieuzasadnione dolegliwości bólowe; 

    •    uderzenia gorąca. 

Jeżeli jeden lub kilka z wymienionych wyżej objawów utrzymuje się przez dłuższy czas i znacznie utrudnia funkcjonowanie w życiu, warto zgłosić się do psychologa lub też odpowiedniej instytucji, która zajmuje się problemem ludzi z DDA. Zapewne konieczna będzie terapia współuzależnienia przeprowadzona przez specjalistę. Wizyta nie wymaga skierowania i w większości przypadków jest darmowa.

Terapia współuzależnienia i inne psychoterapie, czyli jak leczyć syndrom DDA?

Terapia DDA opiera się na przepracowaniu bolesnej przeszłości, aby cieszyć się w pełni teraźniejszym życiem. Psycholog dobierze odpowiedni rodzaj terapii – indywidualnej lub (częściej) grupowej. Pomocnym rozwiązaniem są też spotkania grup samopomocowych DDA, które często działają w ramach NFZ lub przy parafiach. Niekiedy terapię łączy się z farmakologią. W przypadku np. silnych lęków czy stanów depresyjnych, odpowiednio dobrane przez psychiatrę leki pomogą uporać się z najtrudniejszymi momentami podczas psychoterapii. Często osoby z DDA wybierają w dorosłym życiu na swych partnerów życiowych osoby ze skłonnościami do używek, w szczególności alkoholu. W tym przypadku zasadne będzie nie tylko przeprowadzenie terapii współuzależnienia, ale również kompleksowe leczenie alkoholizmu u chorego.

Zarówno leczenie choroby alkoholowej, jak też psychoterapia u DDA są długotrwałymi i często bolesnymi procesami. W ich trakcie należy uzbroić się w cierpliwość i zawsze stosować do wskazówek specjalisty, a z pewnością terapia przyniesie pozytywne efekty.

niedziela, 19 luty 2017 10:22

Skuteczna terapia w trudnych problemach

MATERIAŁ PR

Coraz częściej terapeuci skupiają się na traumach, których ludzie doświadczyli w dzieciństwie. Na nie może mieć wpływ na przykład sytuacja w domu, nieprzyjemne zdarzenie lub też alkoholizm w rodzinie. Takie doświadczenia wpływają na to, jak kształtuje się dorastanie, ale także odbijają się w dalszym życiu. Terapia DDA skoncentrowana jest na pomocy osobom – dorosłym dzieciom alkoholików w radzeniu sobie z problemami szczególnie zauważalnymi na poziomie relacji międzyludzkich. Warto już na początku podkreślić, że nie wszystkim takie wsparcie będzie potrzebne. Zobacz, kiedy warto poszukać pomocy.

środa, 28 czerwiec 2017 15:03

Trudna sztuka oddychania

Dzięki wydawnictwu „Charaktery” polski czytelnik otrzymał dwie fascynujące książki o. Richarda Rohra wydane pod wspólnym tytułem „Oddychając pod wodą”.

Książki dotykają problemu szeroko pojmowanych uzależnień. Wszyscy jesteśmy w jakiś sposób uzależnieni – od alkoholu, narkotyków, innych ludzi, mediów . Problem w tym, abyśmy potrafili zrozumieć, że jesteśmy uzależnieni. Z całą pewnością pomoże w tym lektura „ Oddychając pod wodą”. Mądra, wnikliwa propozycja pracy z Programem Dwunastu Kroków, który może uwolnić każdego od wszelkiego rodzaju uzależnienia.

Rohr wskazuje, że uzależnienie wysysa z nas nasze najgłębsze i prawdziwe tęsknoty, siłę życia, która sprawia, że „pragniemy wody ze strumieni”. Duchowe pragnienie jest napędem, jaki został umieszczony w nas na samym początku. Każdy nałóg niszczy ten napęd.

Autor pokazuje, jak w naszych poszukiwaniach wiary możemy się wzorować na tym programie walki z nałogiem.  Dzięki zasadom w nim zawartych, nie tylko wyzwolić się z nałogu, ale także odkryć współczucie dla siebie i innych. 

Pakiet książek Richarda Rohra, amerykańskiego autora wielu bestsellerowych książek, dostępny znajdziesz tu:

 

http://sklep.charaktery.eu/pakiet-ksiazek-oddychajac-pod-woda-richard-rohr.html

 

piątek, 28 wrzesień 2012 10:59

Po ślubie panie piją więcej, a panowie mniej

piekniMałżeństwo ma znaczący wpływ na ilość wypijanego alkoholu – wynika z badań amerykańskich naukowców.

Corinne Reczek z University of Cincinnati,  Tetyana Pudrovska z Pennsylvania State University, Deborah Carr z Rutgers University i Debra Umberson z University of Texas w Austin przeanalizowały ponad 5 tys. wypełnionych dwukrotnie kwestionariuszy – pierwszy raz w 1993 roku, a drugi 2004. Małżonków i singli pytano m.in. o to, ile alkoholu wypijają w ciągu miesiąca i czy kiedykolwiek mieli problemy z alkoholem.

środa, 22 sierpień 2012 12:55

Przemoc w rodzinie - audycja

nie_wiesz_za_co_dostales_baner70 proc. rodzin z problemem alkoholowym doświadcza przemocy. Każda forma przemocy jest karalna.

Nie wiesz za co dostałeś? - Co warto wiedzieć o przemocy w rodzinie? Cykl rozmów Danuty Starzec.
środa, 01 sierpień 2012 13:02

Powtórka z samotności

Jako dzieci nie mogli liczyć na wsparcie bliskich, czasem byli nawet przez nich krzywdzeni. Jako dorośli nie proszą o pomoc, żyją z przekonaniem, że „nikomu nie można ufać, na nikim polegać”. Dlaczego DDA odtwarzają scenariusz z dzieciństwa? Czy można go zmienić?

 

Każdy człowiek w swoim dorosłym życiu poszukuje okoliczności i relacji, które pasują do schematów wyniesionych z dzieciństwa. Bezwiednie zwracamy uwagę na tych, którzy traktują nas podobnie, jak traktowały nas w dzieciństwie osoby bliskie. Staramy się zbliżyć do takich osób albo wręcz przeciwnie – unikamy kontaktu z nimi. Wzorzec z przeszłości staje się punktem orientacyjnym, wobec którego trudno przejść obojętnie. Strategie, które okazały się skuteczne, gdy byliśmy mali, z zadziwiającą mocą powracają w różnych momentach życia – zwłaszcza wtedy, gdy znajdujemy się pod presją lub odczuwamy bezradność.

prowadze.nie_pijeAnaliza statystyk policyjnych i wyniki badania przygotowanego przez Instytut Homo Homini w ramach kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.” wskazują, że jedną z głównych przyczyn jazdy samochodem po spożyciu alkoholu, jest brak asertywności kierowców i współpasażerów podróży – nieumiejętność odmawiania i mówienia „nie”.

Na stronie organizatora kampanii www.pijrozwaznie.pl znaleźć można specjalne, bezpłatne szkolenie z asertywności.
Eksperci kampanii – dr Ewa Tokarczyk, specjalista psychologii transportu z Instytutu Transportu Samochodowego i prof. Iwona Wawer, chemik z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – przypominają:
poniedziałek, 16 lipiec 2012 12:33

Pozory mylą, dowód nie – kampania społeczna

pozory_myla_dowodW połowie lipca rozpocznie się kolejna edycja kampanii „Pozory mylą, dowód nie”. Jest to akcja Komendy Głównej Policji i Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie, prowadzona od 2009 r. Jej celem jest ograniczenie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim oraz przeciwdziałanie spożyciu alkoholu w tej grupie wiekowej.

W ramach tegorocznej kampanii „tajemniczy klienci” z TNS OBOP sprawdzili zachowanie sprzedawców wobec sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. 68 proc. sprzedawców w 300 przebadanych punktach sprzedało alkohol osobie wyglądającej na nieletnią. Tylko co trzeci sprzedawca poprosił o okazanie dowodu osobistego (37 proc). Druga fala badań zostanie przeprowadzona jesienią, po zakończeniu tegorocznej edycji kampanii.
Strona 1 z 11