środa, 28 czerwiec 2017 15:03

Trudna sztuka oddychania

Dzięki wydawnictwu „Charaktery” polski czytelnik otrzymał dwie fascynujące książki o. Richarda Rohra wydane pod wspólnym tytułem „Oddychając pod wodą”.

Książki dotykają problemu szeroko pojmowanych uzależnień. Wszyscy jesteśmy w jakiś sposób uzależnieni – od alkoholu, narkotyków, innych ludzi, mediów . Problem w tym, abyśmy potrafili zrozumieć, że jesteśmy uzależnieni. Z całą pewnością pomoże w tym lektura „ Oddychając pod wodą”. Mądra, wnikliwa propozycja pracy z Programem Dwunastu Kroków, który może uwolnić każdego od wszelkiego rodzaju uzależnienia.

Rohr wskazuje, że uzależnienie wysysa z nas nasze najgłębsze i prawdziwe tęsknoty, siłę życia, która sprawia, że „pragniemy wody ze strumieni”. Duchowe pragnienie jest napędem, jaki został umieszczony w nas na samym początku. Każdy nałóg niszczy ten napęd.

Autor pokazuje, jak w naszych poszukiwaniach wiary możemy się wzorować na tym programie walki z nałogiem.  Dzięki zasadom w nim zawartych, nie tylko wyzwolić się z nałogu, ale także odkryć współczucie dla siebie i innych. 

Pakiet książek Richarda Rohra, amerykańskiego autora wielu bestsellerowych książek, dostępny znajdziesz tu:

 

http://sklep.charaktery.eu/pakiet-ksiazek-oddychajac-pod-woda-richard-rohr.html

 

piątek, 28 wrzesień 2012 10:59

Po ślubie panie piją więcej, a panowie mniej

piekniMałżeństwo ma znaczący wpływ na ilość wypijanego alkoholu – wynika z badań amerykańskich naukowców.

Corinne Reczek z University of Cincinnati,  Tetyana Pudrovska z Pennsylvania State University, Deborah Carr z Rutgers University i Debra Umberson z University of Texas w Austin przeanalizowały ponad 5 tys. wypełnionych dwukrotnie kwestionariuszy – pierwszy raz w 1993 roku, a drugi 2004. Małżonków i singli pytano m.in. o to, ile alkoholu wypijają w ciągu miesiąca i czy kiedykolwiek mieli problemy z alkoholem.

środa, 22 sierpień 2012 12:55

Przemoc w rodzinie - audycja

nie_wiesz_za_co_dostales_baner70 proc. rodzin z problemem alkoholowym doświadcza przemocy. Każda forma przemocy jest karalna.

Nie wiesz za co dostałeś? - Co warto wiedzieć o przemocy w rodzinie? Cykl rozmów Danuty Starzec.
środa, 01 sierpień 2012 13:02

Powtórka z samotności

Jako dzieci nie mogli liczyć na wsparcie bliskich, czasem byli nawet przez nich krzywdzeni. Jako dorośli nie proszą o pomoc, żyją z przekonaniem, że „nikomu nie można ufać, na nikim polegać”. Dlaczego DDA odtwarzają scenariusz z dzieciństwa? Czy można go zmienić?

 

Każdy człowiek w swoim dorosłym życiu poszukuje okoliczności i relacji, które pasują do schematów wyniesionych z dzieciństwa. Bezwiednie zwracamy uwagę na tych, którzy traktują nas podobnie, jak traktowały nas w dzieciństwie osoby bliskie. Staramy się zbliżyć do takich osób albo wręcz przeciwnie – unikamy kontaktu z nimi. Wzorzec z przeszłości staje się punktem orientacyjnym, wobec którego trudno przejść obojętnie. Strategie, które okazały się skuteczne, gdy byliśmy mali, z zadziwiającą mocą powracają w różnych momentach życia – zwłaszcza wtedy, gdy znajdujemy się pod presją lub odczuwamy bezradność.

prowadze.nie_pijeAnaliza statystyk policyjnych i wyniki badania przygotowanego przez Instytut Homo Homini w ramach kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.” wskazują, że jedną z głównych przyczyn jazdy samochodem po spożyciu alkoholu, jest brak asertywności kierowców i współpasażerów podróży – nieumiejętność odmawiania i mówienia „nie”.

Na stronie organizatora kampanii www.pijrozwaznie.pl znaleźć można specjalne, bezpłatne szkolenie z asertywności.
Eksperci kampanii – dr Ewa Tokarczyk, specjalista psychologii transportu z Instytutu Transportu Samochodowego i prof. Iwona Wawer, chemik z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – przypominają:
poniedziałek, 16 lipiec 2012 12:33

Pozory mylą, dowód nie – kampania społeczna

pozory_myla_dowodW połowie lipca rozpocznie się kolejna edycja kampanii „Pozory mylą, dowód nie”. Jest to akcja Komendy Głównej Policji i Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie, prowadzona od 2009 r. Jej celem jest ograniczenie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim oraz przeciwdziałanie spożyciu alkoholu w tej grupie wiekowej.

W ramach tegorocznej kampanii „tajemniczy klienci” z TNS OBOP sprawdzili zachowanie sprzedawców wobec sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. 68 proc. sprzedawców w 300 przebadanych punktach sprzedało alkohol osobie wyglądającej na nieletnią. Tylko co trzeci sprzedawca poprosił o okazanie dowodu osobistego (37 proc). Druga fala badań zostanie przeprowadzona jesienią, po zakończeniu tegorocznej edycji kampanii.
wtorek, 26 czerwiec 2012 09:24

DROGA DO OJCA

droga_do_ojca_LOGOOjcowie i synowie, córki i ojcowie - oba tematy wzbudziły ogromne zainteresowanie Czytelników. Otrzymaliśmy wzruszające listy i świadectwa tęsknoty za bliskością, obecnością ojca w naszym życiu. Poszukajmy wspólnie DROGI DO OJCA.

Trudno Ci znaleźć wspólny język z własnym ojcem – tyle chciałabyś/chciałbyś mu powiedzieć, ale gdy nadarza się okazja... milczycie albo kłócicie się? Chciałbyś stanąć z nim twarzą w twarz, ale od dawna nie masz już z nim żadnego kontaktu fizycznego? Wyjechał gdzieś daleko lub umarł, a Ty zostałeś/zostałaś z tyloma pytaniami...  Nie potrafisz zdobyć się na rozmowę z synem/córką – słowa grzęzną Ci w gardle, a tyle chciałbyś mu/jej powiedzieć. Tęsknisz za wspólnymi chwilami z przeszłości, martwisz się, że już nie uda wam się być ze sobą blisko.
poniedziałek, 11 czerwiec 2012 10:03

Drugi list

Oto drugi list Karioki.


Czytając poniższe słowa pamiętajcie, że pisałam je dokładnie 15 grudnia 2004 roku jako dorosła kobieta, która - w ramach jednego z zadań na grupie terapeutycznej dla Dorosłych Dzieci Alkoholików - wraca do swojego dzieciństwa i oczami małej dziewczynki opisuje własne emocje z tamtego okresu...

 

Kiedy byłam małą dziewczynką nie mogłam pozbyć się wrażenia, że mnie adoptowałaś i że nie jestem Twoją córką. Gorączkowo przeglądałam zawartość wszystkich szuflad i szafek w poszukiwaniu jakichś dowodów na to, że ktoś inny mnie urodził, a Ty tylko wzięłaś mnie z domu dziecka. Nie czułam, że jesteś moją prawdziwą Mamą. Nie czułam, że mnie kochasz. Wręcz przeciwnie – wyczuwałam od Ciebie zniecierpliwienie, złość, nienawiść, zazdrość. Nie rozumiałam dlaczego tak było. Byłam za mała, żeby to zrozumieć.

 

Nie wiedziałam dlaczego nie dawałaś mi ciepła, poczucia bezpieczeństwa, czułości, wsparcia. Nie wiedziałam dlaczego mnie nie chwaliłaś; dlaczego nie mówiłaś, że jesteś ze mnie dumna; dlaczego nie okazywałaś mi swojej radości tylko dlatego, że jestem. Przecież byłam Twoją córką.

 

Strona 1 z 14